Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
1297749
  • f1.jpg
  • f2.jpg
  • f3.jpg
  • f4.jpg

Krąg biblijny

Krąg biblijny to spotkania ze Słowem Bożym, odnajdywanie jego Prawdy w naszym własnym życiu, poznawanie Ewangelii i zgłębianie jej przesłania. To nasze indywidualne spotkania z Jezusem w Jego Słowie. Nasza grupa modlitewno-dyskusyjna spotyka się we wtorek wieczorem po Mszy Świętej. Jej celem jest pogłębianie wiedzy religijnej oraz naszej wiary poprzez medytację Bożego przesłania i zrozumienie Słowa Bożego, aby następnie zastosować Je w naszym codziennym życiu. To tutaj każdy z nas poznaje i uświadamia sobie to, co Pan Bóg chce do niego powiedzieć przez Jego Słowo. Każde spotkanie rozpoczynamy zapaleniem świecy jako znaku obecności Chrystusa i modlitwą do Ducha Świętego. Następnie czytamy wybrany fragment Pisma Świętego, medytujemy, rozmyślamy nad tym, co Jezus chce nam powiedzieć, odnosimy go do własnego życia, po czym dzielimy się naszymi przemyśleniami, spostrzeżeniami, wątpliwościami. Wspólna modlitwa i błogosławieństwo kończy spotkanie. Zapraszamy każdego, kto odczuwa potrzebę poznawania Jezusa przez Jego Słowo. Każdego, kto, choć na chwilę, chce zatrzymać się, posłuchać, medytować i kontemplować słowo Boże. Tutaj nie trzeba być znawcą Pisma Świętego. ks. Jacek

Jest najmłodszą grupą w naszej wspólnocie parafialnej. Działa od marca 2010. Na czwartkowych cotygodniowych spotkaniach z Pismem Świętym rozważamy niedzielną Ewangelię, aby podczas niedzielnej Eucharystii móc ze zrozumieniem i pełniej przeżywać to, co Kościół w swojej mądrości przygotował na Stole Słowa Bożego. W każdy poniedziałek o godz. 18.00 rozpoczynamy modlitwą półgodzinną medytację w zupełnej ciszy. Tej ciszy przewodniczy nam Duch Święty, którego Matka Słowa Bożego wyprasza nam przez całe nasze biblijne skupienie. Rozmyślanie to przeprowadzamy według starej, sprawdzonej salezjańskiej metody rozmyślania, którą zamieszczamy poniżej.

Krąg Biblijny w naszej parafii powstał jako odpowiedź na niepokojące i wręcz rażące zaniedbania rodzin naszej wspólnoty parafialnej w tej materii, celem szerzenia kultu Słowa Bożego. Jest to także nasza odpowiedź na lekceważące podejście do słuchania Słowa Bożego w naszej parafii. W Kręgu Biblijnym uczymy się także, jak sobie radzić w dyskusjach z garniturkowymi rzekomymi znawcami Słowa Bożego, którzy tu i ówdzie krążąc po Słupcu, sieją jedynie zamęt i zgorszenie. Sami bowiem wybierając z kontekstu poszczególne zdania Słowa Życia, lekceważą całe przesłanie Dobrej Nowiny, którego początkiem, centrum i celem jest Słowo Wcielone - Jezus Chrystus. Nie wystarczy nazywać się Świadkiem, trzeba bowiem nim być na co dzień. Tego się uczymy na Kręgu Biblijnym.

Na Kręgu Biblijnym nie mamy listy obecności, możesz przyjść kiedy chcesz i zasilić nasze szeregi, ubogacając nas swoimi rozważaniami i świadectwem życia według Bożego Słowa. Możesz też przyjść jako zupełny laik, wsłuchać się w naszą dyskusję i spokojnie wyjść, jeśli chcesz, weź ze sobą Pismo Święte i coś do pisania, przyda Ci się. Wielu z nas tak zrobiło, teraz bez poniedziałkowych spotkań z niedzielną Ewangelią ciężko nam spokojnie zasiąść w ławce w niedzielę, bo Słowo Boże jest tak bogate, że niedzielna homilia jest tylko Jego zwieńczeniem.

SALEZJAŃSKA METODA ROZMYŚLANIA

A. WPROWADZENIE

1. Czynię wyznanie wiary:

„Wierzę, uwielbiam i dziękuję Ci Panie Boże za Twoją kochającą mnie obecność:

- we wszystkich rzeczach

- w mojej i mych braci duszach

- w Najświętszym Sakramencie

- w Niebie (które jest tam, gdzie Ty jesteś)”

2. Proszę o pomoc w tym rozważaniu

- Ciebie, Światło mojej duszy, mój Wspomożycielu, Stworzycielu i Przyjacielu

- Ciebie, Aniele Stróżu, mój przyjacielu od Pana Boga

- Ciebie, mój Patronie:

- Chrztu

- Bierzmowania

- Mojej parafii

- Dnia dzisiejszego

3. Przywołuję w pamięci przedmiot rozmyślania

- miejsce: gdzie dzieje się akcja?

- czas: kiedy?

- okoliczności: kto?, jak?, dlaczego?

 

B. MEDYTACJA WŁAŚCIWA

1. Chcę pojąć przez refleksję Twe słowa i czyny dane mi dziś w Ewangelii

- Jak mam to rozumieć?

- Czego się po mnie spodziewasz?

- Co chcesz, abym dziś uczynił?

2. Chcę poznać Twoje uczucia, bym czuł to samo. Chcę zaangażować moją wolę zgodnie z ewangelicz¬nymi sugestiami. Chcę wzbudzić w sobie:

- miłość za miłość Pana Boga...

- cierpliwą miłość względem drugiego człowieka...

- uczucia jakie przedstawił mi Jezus: podziw, uwielbienie, wdzięczność, bojaźń

Bożą, wstręt do grzechu...

3. Podejmuję decyzję, aby postępować w miłości Pana Boga i człowieka:

- Co postanawiam?...

- Dlaczego to postanawiam?...

- Jak to będę realizował?...

 

C. ZAKOŃCZENIE

1. Dziękuję Ci Panie za dzisiejsze rozważanie...

2. Proszę Cię o błogosławieństwo dla moich postanowień:

- wobec Ciebie...

- wobec siebie i innych...

3. Układam sobie:

- motto dnia (na dzisiaj, na jutro)

Wszystko powierzam w ręce Matki Słowa Bożego, Maryi