Odwiedza nas 103 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
1291551
  • e1.jpg
  • e4.jpg
  • e5.jpg
  • e6.jpg

W Niedzielę 20 sierpnia o godz. 9.00 odbyła się Msza św. jubileuszową z racji 60-lecia kapłaństwa ks. Stanisława Kuczaika. Mszy św. przewodniczył ks. Prałat Jerzy Czernal, który modlił się za czcigodnego jubilata. Ks. Stanisław urodził się 24 sierpnia 1933 r. we wsi Łętowe (woj. małopolskie). 18 sierpnia 1949 r. wstąpił do Nowicjatu Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Ziębicach (nowicjat należący do Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu), w 1951 r. wstąpił do Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. Święcenia Kapłańskie przyjął 6 kwietnia 1957 r. 7 kwietnia 1957 r. odprawił Mszę Świętą Prymicyjną  w Częstochowie, o godzinie 1:00 w nocy. 14 kwietnia 1957 r. odprawił pierwszą Mszę św. w Słupcu, a pierwszą Mszę św. u siebie, u górali w Łętowem –  22 czerwca 1957 r. Kolejne lata kapłaństwa to: od 1957 do 1959 – pełnienie posługi jako pomocnik w Seminarium oraz w parafii w Goleniowie, 1959 - 1962 – pełnienie funkcji Magistra Nowicjatu Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Ziębicach, 1962 - 1966 – pełnienie funkcji wikariusza w parafii w Stargardzie Szczecińskim. W 1966 r. następuje decyzja o wyjeździe do Kanady. W Kanadzie w latach 1966 - 1968 pierwsza parafia na terenie Prerii Kanadyjskich, w miejscowości Red Deer, gdzie parafianami byli imigranci polscy sprzed I wojny światowej, 1968 - 1969 – asystent w parafii MB Królowej Pokoju w Calgary. 1979 - 1989 – proboszcz parafii MB Królowej Pokoju w Calgary (dokończenie budowy m.in. salki parafialnej, unowocześnienie zakrystii), 1992 - 2001 – proboszcz parafii MB Królowej Polski w Scarborough. W historii parafii zapisał się jako "budowniczy kościoła", gdyż to on po kilku latach pertraktacji z archidiecezją Toronto i władzami miejskimi oraz zbierania funduszy na budowę świątyni doprowadził dzieło budowy własnej świątyni do pomyślnej realizacji. Ks. Kuczaik żywi szczególne nabożeństwo do św. Józefa i głęboko wierzył, że patron ludzi pracy dopomoże mu w tym przedsięwzięciu. W trakcie pobytu w Kanadzie pełnił posługę w wielu parafiach, m.in. jako proboszcz w parafii MB Zwycięskiej w Chatham, w latach 2004 - 2014. Obecnie posługuje jako rezydent w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Guelph.

Przeżywając tak piękny jubileusz w sercu niejednego człowieka rodzi się podziw i radość za sześćdziesiąt pięknych lat z Bogiem, dla człowieka i Kościoła. Ktoś powie: nasze czasy są trudne. Tak, to prawda, ale gdy przyjrzymy się życiu ks. Stanisława okaże się, że trudności Go nie oszczędzały. Patrząc na szczęśliwe oczy księdza Stanisława można wyczytać  z nich radość z faktu, że był wierny Bogu, nie splamił kapłaństwa ani go nie zostawił. I to jest świadectwo tak bardzo potrzebne dzisiejszemu człowiekowi. Czy jesteś małżonkiem, żoną, kapłanem, osobą samotną – pamiętaj: warto być wiernym Bogu, bo to Jego zasługa i pomoc. ks. Marcin

Copyright Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Katarzyny Aleksnadryjskiej Nowa Ruda Słupiec © - misiak4@gmail.com 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.