Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
1291492
  • e1.jpg
  • e4.jpg
  • e5.jpg
  • e6.jpg


W środę 19 kwietnia o godz. 4.15 grupa pielgrzymów wraz z kapłanami: ks. Marcinem i ks. Adamem oraz z s. Agnieszką z Ludwikowic wyruszyła  nad polskie morze, do Sanktuarium M.B Swarzewskiej Królowej Polskiego Morza. Pierwszym punktem pielgrzymki było zwiedzanie pięknej Bazyliki  Katedralnej Wniebowzięcia NMP w Pelplinie. Oprowadzający po niej pan przewodnik Jacek bardzo interesująco opowiedział o świątyni, której historia związana jest integralnie z pobytem cystersów na Ziemi Pelplińskiej. Zakonnicy przybyli pod wodzą opata Wernerusa  jesienią 1276 r. do wsi Pelplin, nadanej im przez księcia Mszczuja II. Budowę głównego kościoła klasztornego cystersi rozpoczęli w XIV wieku. Trójnawowa bazylika ze środkowanym transeptem o długości 84, szerokości 30 i wysokości 26m, powstawała powoli na całej długości jednocześnie. Jako datę ostatecznego zakończenia prac budowlanych przyjmuje się rok 1557. 6 czerwca 1999 roku Bazylikę Katedralną w Pelplinie nawiedził Jego Świątobliwość Ojciec Święty Jan Paweł II. Po bardzo ciekawym oprowadzeniu nastał czas na wyjazd do Malborka, gdzie po słynnym, wzniesionym przez Krzyżaków zamku oprowadził nas i o nim opowiedział przewodnik, pan Jerzy. Zamek w Malborku wybudowany został nad rzeką Nogat.  Prace nad jego powstaniem rozpoczęły się w 1274 roku, a już niedługo potem stał się jedną z najpotężniejszych budowli obronnych w Europie. Twierdza zajmuje łącznie 20ha, na jej terenie znajdują się trzy zamki – Zamek Średni, Wysoki i Niski. Średni Zamek był siedzibą najwyższych władz zakonnych. W jego skład wchodzi pałac Wielkiego Mistrza, ogromny dziedziniec, na którym znajdują się posągi wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. Do zwiedzania udostępniono: biura, zakonny szpital, salę rycerską, kotłownię, dzięki której można poznać zasady ogrzewania zamku, w jednej z sal zorganizowano także muzeum bursztynu. Po zwiedzeniu krzyżackiej warowni, któremu towarzyszył zimny wiatr, wyruszyliśmy w dalszą drogę – do Władysławowa, na zakwaterowanie i obiadokolację, a po ciepłym i smacznym posiłku  udaliśmy sie na Mszę św. do Sanktuarium M.B Swarzewskiej, do celu naszego pielgrzymowania. Przed Mszą św. ks. Proboszcz opowiedział historię cudownej figurki tego kaszubskiego sanktuarium: Według legendy 500 lat temu holenderski statek wiózł wyrzeźbioną w lipowym drewnie figurkę Matki Boskiej. W czasie sztormu marynarze modlili się przed figurką. Ślubowali, że za ocalenie zaniosą ją do pierwszej napotkanej osady. Kiedy przybili do brzegu w Swarzewie, jeden z marynarzy dopełnił ślubu i postawił figurę przy studni. Swarzewiacy wybudowali w tym miejscu kapliczkę. Po Mszy św. odprawionej w intencji pielgrzymów i ich rodzin, grupa zawierzyła swoją pielgrzymkę Matce Bożej. W godzinach wieczornych chętni wraz z kapłanami i siostrą udali się na plażę i spacer po Władysławowie. ks. Marcin

Copyright Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Katarzyny Aleksnadryjskiej Nowa Ruda Słupiec © - misiak4@gmail.com 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.